V předchozí kapitole jsme se dozvěděli, jak nám může být nápomocný LEAN, takže dnes se podíváme na to, jak nám může pomoci SIX SIGMA, která se zaměřuje na odstranění problémů v procesu a dosažení požadované kvality.
SIX SIGMA
V průběhu času (minulého století), tak jak docházelo k výraznému nárůstu výroby v jednotlivých průmyslových odvětvích a i nároků na kvalitu a výkonnost procesů, vznikla právě metoda Six Sigma jehož vlastníkem je společnost Motorola. Six Sigma je strategie s cílem dlouhodobě udržet požadovanou kvalitu procesu bez vad/problémů pomocí prevence dříve než se objeví. Můžeme ji také chápat jako filozofii, metodiku pro zlepšování procesů a statistický nástroj. Ze statistiky totiž vychází i její název, kdy řeckým σ označujeme směrodatnou odchylku, tzn. 6σ je dosažena pokud kvalita procesu dosáhne efektivity 99,9997% nebo také 3,4 vad na milion dokončených kusů. Six Sigma využívá sběru dat, faktů a informací, které jsou následně použity v kombinaci s vhodným nástrojem pro statistickou analýzu. Statistická data slouží pro zlepšení nebo řízení procesů, které předtím vykazovaly ztráty nebo nedostatky. Základní filosofie této strategie je, že vše je měřitelné a nepracuje se zde s domněnkami a názory, ale je kladen na důraz na fakta a objektivní údaje.
Čím dál častěji se můžeme setkat s výše zmíněným pojem LSS, kdy společnosti využívají kombinací těchto strategií, protože se navzájem doplňují a díky kombinací obou těchto strategií dochází k dosažení velmi efektivní strategie, která je orientována na maximalizaci zisku a potřeby zákazníka při zachování požadované kvality.
Základní stavební kámen této strategie je tzv. DMAIC cyklus, který pracuje na principu cyklu:
Define - (definovat) - cíle a potřeby zákazníka, kterých má být dosaženo. Mimo jiné je definován jasný plán, nominován tým, tak aby v dalších fázích nedošlo k problémům.
Measure - (měřit) - je nutné zajistit dostatek informací o současném stavu, např. počty vad, statistické výstupy a vstupy procesů, tak aby bylo možné oddělit domněnky a fakta.
Analyze - (analýza) - informace a data z fáze měření je třeba vyhodnotit, zda-li je zde skutečně takový potenciál ke zlepšení, jak bylo na začátku definováno a je nutné určit kořenovou příčinu řešeného problému.
Improve - (zlepšení) - na základě znalosti kořenové příčiny problému je nutné navrhnout nové řešení, které bude v tomto kroku ověřeno a rozhodnuto zda-li je funkční a splňuje definované cíle a potřeby zákazníka.
Control - (řídit) - po úspěšném ověření funkčnosti řešení je nutné zavést řešení do praxe a ověřit ho již ve skutečném procesu. Po nějaké době musí být ověřena funkčnost zavedeného opatření a vyhodnotit skutečné přínosy.
Takto zjednodušeně můžeme popsat velmi zkrácený průběh při cyklu DMAIC, přičemž v jednotlivých krocích najdeme příslušné nástroje, které nám pomohou při řešení definovaných cílů. Často společnosti neví co zlepšit nebo jak vůbec definovat priority toho co je třeba zlepšit a proto i na to jsou zde nástroje, které nám pomohou analyzovat potřeby společnosti.
V současné době již je k dispozici norma ČSN ISO 13053-1 a ČSN ISO 13053-2, které se přímo zabývají ucelenou metodikou Six Sigma a je zde možné najít veškeré potřebné informace.
Cíle a charakteristika Six Sigma
Zlepšení procesů - stejně jako Lean i Six Sigma si klade za cíl neustálé zlepšování procesů díky statistickým nástrojům, které jsou součástí jednotlivých fází cyklu DMAIC.
Snížení počtu vad/problémů - s pomocí nástrojů pro analýzu kořenové příčiny problému a následné prevenci, která zabrání výskytu totožného problému
Snížení variability v procesu - díky statistickému měření a řízení procesu dochází ke stabilizaci kvality a snížení variability
Snížení nákladů - analýzami skutečného využívání zdrojů a nekvality v procesu lze vybrat vhodné opatření pro zvýšení efektivity a kvality, tak aby došlo ke snížení nákladů.
Zvýšení spokojenosti zákazníka - díky důkladné analýze jeho potřeb a následné promítnutí do procesů dochází k oboustranné spokojenosti
Zvýšení zisku - je už jen samovolná reakce na předešlé cíle, které jsou základními stavebními kameny strategie, avšak zvýšení zisku není hlavní cíl strategie.
V této kapitole jsme si ve stručnosti popsali co je LSS, jaké jsou zde cíle a charakteristické rysy, které nám pomohou orientovat se např. v tom jaký směr má naše společnost, co nás do budoucna čeká, jak i my můžeme přispět ke zlepšení ve společnosti na svém pracovišti a ve svém okolí.
Autor: Škorpil Radovan Datum: 16.01.2016