Lean Six Sigma je metoda, jejímž cílem je maximální možné využití dostupných zdrojů v co nejkratším časovém intervalu s nejvyšší možnou kvalitou při zachování co nejnižších nákladů v daném procesu.
Abychom nebyli tolik nudní, tak si tuto první a nejdůležitější větu, zkusíme krok pokroku vysvětlit, tak aby na konci úvodu bylo jasné co vás čeká a co vám tato metoda přinese.
V případě Lean Six Sigmy (LSS) budeme hovořit o metodě, kterou lze shrnout jako soubor měkkých (soft skills) a tvrdých dovedností (hard skills), které můžeme dále ještě rozdělit na skupiny Lean a Six Sigma. Co jednotlivé dvě skupiny obsahují a proč je používat se dozvíme v dalších kapitolách. Pro nás je nyní důležité si zapamatovat, že LEAN – skupina nástrojů pro zvýšení efektivity a snížení nákladů a SIX SIGMA – skupina nástrojů pro odstranění problémů a zvýšení kvality, při čemž obě skupiny nástrojů obsahují nástroje typu SOFT i HARD.
SOFT - měkké dovednosti, můžou být chápány jako duševní schopnosti, které při práci uplatňujeme. Lidově řečeno, měkké dovednosti jsou zejména o schopnosti komunikace s lidmi, řešení problémů, být diplomatem, umění prosadit změnu a spoustu dalších vlastností, které jsou nezbytné pro dosažení cíle. Ne nadarmo se říká, že nejtěžší práce je s lidmi a to je dáno právě tím, že každý jsme jiný a ke každému je třeba přistupovat individuálně a to je zásadní rozdíl oproti
HARD - tvrdým dovednostem, což jsou v podstatě nástroje, které lze vnímat jako matematický vzorec, který v momentě kdy se naučíte používat, tak můžeme jít a aplikovat ho ve většině prostředí a ve většině případech dosáhnete požadovaného cíle.
Teď když už víme co je LSS, se podíváme na to, k čemu je vlastně dobré. Ale předtím ještě musíme pochopit co jsou zdroje a proces. Naprosto každá činnost nebo věc, která se v našem životě odehrává, může být hodně zjednodušeně označena za proces. Vysvětlíme si to např. na takovém obyčejném domácím mytí nádobí. Banální záležitost, ALE… pojďme se na tuto obyčejnou činnost podívat z pohledu procesu.
Každý PROCES - vyžaduje nějaké vstupy, činnost o kterou v něm běží a výstup. A teď to mytí nádobí v praxi. Vstupem pro tuto činnost mohou být lidské zdroje – osoby, které tu činnost budou vykonávat, energie – voda na mytí, elektřina na osvětlení, plyn na ohřev teplé vody, nástroje – mycí prostředek, houbička na mytí, utěrka na utírání a vstupní materiál – v podobě špinavého nádobí. Těmito vstupy a samotnou činností mytí nádobí s určitým postupem vznikne výstup, což v tomto případě bude čisté a suché nádobí.
Tento tzv. proces můžeme dělat hodinu a nebo také 10 minut s naprosto stejným výsledkem, ale naprosto rozdílnými finančními náklady a proto si zapamatujme, že LEAN nám zajistí, abychom proces provedli co nejlevněji, ale i nejrychleji a SIX SIGMA nám zaručí, aby výsledná kvalita byla v míře požadované zákazníkem při zachování nízkých nákladů.
Nyní jsme si v krátkosti představili metodu LEAN SIX SIGMA a víme co nám umožní. V dalších kapitolách se postupně seznámíme se všemi taji této metody. Vzhledem k tomu, že většina názvů a nástrojů pochází z cizích jazyků budeme vždy hlavně používat zažitý cizí název s tím, že bude vždy zmíněn i český překlad, tak aby pojmy a definice byly lépe zapamatovatelné.
Úvod zakončíme myšlenkou o tom, jak důležité je neustálé zlepšování a posunování k lepšímu, protože to dnešní svět vyžaduje a pokud budeme přemýšlet, jako někteří lidé např. „pokud to funguje nebudeme s tím nic dělat“ aneb „jsem si jistý, že na tom už nejde nic zlepšit“, tak bohužel dříve nebo později skončíme neúspěchem, protože pokud nevidíme problém, je ten problém ještě větší než si myslíme.
Autor: Škorpil Radovan Datum: 08.01.2016